Wystawa grafik i malarstwa Eva Trabszo

Chojnickie Centrum Kultury zaprasza od 19 lipca do 18 sierpnia na wystawę pt. "JA, KOBIETA", której autorką jest Ambasadorka Kultury Pomorza, rodowita chojniczanka Eva Trabszo.

Eva Trabszo (z domu: Ewa Abramek) urodzona i wychowana w Chojnicach, obecnie na stałe mieszkająca i tworząca w Londynie, w Wielkiej Brytanii.

Rozpoczęła bardzo wcześnie, jako dziecko i wiele z tego, czym nasiąkneła pochodzi z domu rodzinnego, gdzie panował szacunek i zachwyt nad sztuką, jej widzeniem i tworzeniem. Swoją technikę szkicu ćwiczyła przez lata młodości, natomiast zamiast Akademii Sztuk Pięknych skończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Gdańskim.

Największym mentorem i guru sztuki pozostała na zawsze mama, Marianna Abramek, z którą Ewa stawiała tak pierwsze kroki na polu szkicu jak również szlifowała detale widzenia, czucia i realistycznego przedstawienia otaczającego świata. W wieku 16 lat nagła śmierć mamy sprawiła, ze ten świat się zatrzymał i ostatecznie przestał istnieć.

Przerwa trwała długo. Czas uzdrawiania zabrał ponad 27 lat, a wypełniony był czasem poświęconym własnej rodzinie, zmianie miasta, a później kraju zamieszkania, zbieraniu doświadczeń i wzrastaniu dzięki niezliczonym szkoleniom i pracy dla wielkich tego świata: Giorgio Armani, J.P.Tod's, Harrod's, żeby zakończyć jako Make Up Artist dla Yves Saint Laurent, Dolce&Gabbana, Gucci. Bliskość świata mody przyniosła wielkie przeżycia i pięknych ludzi, a obsługa świata celebrytów i docenienie wysokiego standardu serwisu sprawiły, że decyzja o rozpoczęciu własnej drogi sztuki była już nieunikniona.

W 2015 podczas jednej z wizyt w ukochanej Polsce odnaleziony został stary, częściowo zniszczony szkicownik sprzed lat i to on, jako delikatne przypomnienie tego, co tak kochała za młodu miał się przyczynić do powrotu na drogę sztuki. Dwa tygodnie później powstał pierwszy szkic torując drogę kolejnym nadchodzącym.

Podróż trwa...

Wystawa w ChCK czynna jest do 18 sierpnia w godzinach otwarcia placówki, prace artystki można także oglądać w gablotach na Starym Rynku oraz przed ChCK. Finisaż wystawy, na którym zaplanowano spotkanie z artystką, odbędzie się 18 sierpnia o godz. 18:00 w ChCK. Wtedy też będzie możliwość nabycia prac.

Wstęp wolny.

Link do rozmowy artystki w radiu Weekend Fm:
https://weekendfm.pl/?n=101993&chojnice-wystawa_prac_chojniczanki_evy_tr...

Zapraszamy!

Wydarzenia