„Bławatki” na Dniach Borów Tucholskich

W sobotę Zespól Pieśni i Tańca „Bławatki” wystąpił na Dniach Folkloru w ramach obchodów 63. Dni Borów Tucholskich.

16 lipca 2022 r. „Bławatki” wyruszyły do Tucholi na zaproszenie Burmistrza Miasta. Razem z mieszkańcami i zaproszonymi gośćmi świętowały trwające przez cały weekend obchody 63. Dni Borów Tucholskich. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Łukasz Schreiber, członek Rady Ministrów.

Zespół rozpoczął występ o godz.10.00 w parku przy Tucholskim Domu Kultury. Pomimo deszczu dzieci zaśpiewały po kaszubsku tradycyjne utwory „Wróbelek”, ”Kaśka”, „A me so spiwome”. Były również tańce, z których „Kowal” w wykonaniu najmłodszych Mikołaja i Antoniny został nagrodzony ogromnymi brawami publiczności. Członkowie zespołu specjalnie na ten dzień przygotowali wiersze, które pięknie wyrecytowali dla mieszkańców i turystów. Była okazja do wysłuchania kaszubskich tekstów „A më so gôdòmë”, „Na pòdwórzim”, „Co Kaszëbi jedzą”.

Po występie był czas na obejrzenie kramów rękodzielników wyeksponowanych na Placu Wolności. Pod hasłem „Lasy Państwowe. Dla lasu, dla ludzi” odbył się jarmark, podczas którego „Bławatki” podziwiały prace regionalnych twórców i smakowały specjałów kuchni borowiackiej.

W lipcu ZPiT „Bławatki” będzie można podziwiać na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru "Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata". Zespół wystąpi 28.07 o godz. 18:30 w Czersku, 29.07. o godz. 19:00 w Kościerzynie, 30.07 o godz. 18.30 we Wielu i 31.07 na koncercie finałowym w Brusach.

Zapraszamy!

Zespół Pieśni i Tańca "Bławatki" istnieje od 30 lat i obecnie działa przy Chojnickim Centrum Kultury pod patronatem Urzędu Miejskiego w Chojnicach. Tworzą go dzieci, młodzież i dorośli. Podczas występów zespołowi towarzyszy i akompaniuje Kapela "Bławatek" pod dyrekcją Romana Mechlińskiego. Instruktorami zespołu są Leszek Karasiewicz i Katarzyna Maliska.
Kontakt do zespołu: Katarzyna Maliska 509 462 561, Leszek Karasiewicz 694 861 756

Taniec

W Chojnickim Centrum Kultury swoje zainteresowanie tańcem nowoczesnym rozwijają dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Soliści, duety oraz zespoły tańca nowoczesnego Sigma i Music Dance regularnie występują na parkietach polskich i zagranicznych, odnosząc sukcesy na skalę regionalną, krajową i międzynarodową.

Wydarzenia